Дан сећања на Доситеја Обрадовића

Остала дешавања / 15. април 2022.

Презентацију о овом великом просветитељу и првом српском министру просвете, приредила је ученица Лара Киш, у сарадњи са наставницом српског језика.

„Доситеј Обрадовић је био, а и данас је значајан, јер је највећи српски просветитељ после Светог Саве. Зато што је у нашу државу вратио народни језик и донео нешто иновативно из Европе и успео да од Србије направи светску земљу за тадашње време“, подсетила је Лара.

„С обзиром на то да се Доситеј Обрадовић данас не спомиње у довољној мери, наставница је дошла на идеју да одржимо презентацију и да подсетимо старије и млађе ученике на нашег највећег просветитеља. Доситејев дан треба да опомиње, пре свега, на његову заветну поруку – да само деловање на истини и здравом разуму, у интересу добра заједнице, оправдава јединку као друштвено биће“, истакала је Лара.

„У новије доба српске историје, ми немамо значајнијег ни утицајнијег проповедника пожељних вредности – као што су добро, доброчинство, љубав, трпељивост, пријатељство, поштовање, сарадња (…) Ни критичара наших, као и слабости људског рода кроз историју“, и Доситејева велика љубав према свом народу исказана још за његовог живота жељом да на његовом надгробном споменику буде записано: „Овде леже његове кости, он је љубио свој род“.

У сарадњи са колегама стручног већа за општеобразовне предмете и ученицима школе
    Весна Антић, наставник српског језика и књижевности
    14.4.2022.године